Sezon polowań przed nami i wielu myśliwych podejmie decyzję o wyjeździe na polowanie za granicę. Wielu z nich również będzie chciało zabrać ze sobą swoją broń . Co  należy zrobić ? Jak  przygotować się do takiego wyjazdu ? Istnieją dwie możliwości ponieważ wszystko zależy od tego gdzie chcemy jechać , czy celem naszego wyjazdu na polowanie  jest kraj, który jest członkiem UE czy leży on poza Unią. W przypadku wyjazdu na polowanie do kraju który jest członkiem Unii Europejskiej sytuacja jest prosta, wystarczy wystąpić do właściwej dla miejsca zamieszkania Komendy Wojewódzkiej Policji z prośbą o wydanie Europejskiej Karty Broni Palnej , w skrócie EKBP . Jest to dokument , który pozwala legalnie wwieźć broń do kraju który jest członkiem UE i legalnie poruszać się po wszystkich tych krajach . Myśliwy posiadający EKBP nie musi dodatkowo posiadać zgody Komendanta Wojewódzkiego Policji na wywóz swojej broni poza terytorium RP. EKBP wydawana jest na okres 5 lat, z możliwością przedłużenia na kolejny taki okres. W  przypadku jeżeli myśliwy ma cofnięte polskie pozwolenie na broń jego europejskie pozwolenie również traci ważność i podlega zwrotowi organowi, który je wydał. Osoby, które posiadają pozwolenie na broń i pragną wyrobić sobie EKBP muszą złożyć następujące dokumenty.:

 1. Podanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji w którym powinny być zawarte następujące dane :
  1. oznaczenie miejscowości i daty
  2. imię i nazwisko wnioskodawcy
  3. data i miejsce urodzenia
  4. adres stałego zamieszkania (zameldowania) wraz z kodem pocztowym
  5. seria i numer „pozwolenia na broń” lub „legitymacji posiadacza broni” wydanej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji
  6. dane broni, która ma być wpisana w EKBP (rodzaj, marka, kaliber, numer fabryczny)
  7. własnoręczny podpis
 2. 2 fotografie o wymiarach 3,5 x 4 cm
 3. Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w kwocie 105 PLN z dopiskiem ” opłata za wydanie EKBP” wniesiona na konto dla właściwego Urzędu Miasta

EKBP można załatwić korespondencyjnie, przesyłając wszystkie te dokumenty do właściwej dla miejsca zamieszkania Komendy Wojewódzkiej Policji a w przypadku Warszawy Komendy Stołecznej Policji. 
Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli chcemy wyjechać za granicę z bronią do kraju , który nie jest członkiem UE, wówczas za każdym razem musimy starać się o pozwolenie na wywóz broni składając podanie u właściwego Komendanta Wojewódzkiego Policji , z załączonym zaproszeniem od kontrahenta zagranicznego na polowanie lub innym dokumentem uwiarygodniający nasz wyjazd i potrzebę zabrania broni.  

Dodano: 27.08.2021 do kategorii: Wiadomości z branży, Z życia Artemis

artemis hunting club

eksploruj, odkrywaj & poluj

Życie myśliwego nie odmierza się liczbą oddechów, które robi każdego dnia, ale liczbą polowań, które powodują, że traci on oddech…

Umów się na polowanie z nami już teraz.

skontaktuj się z nami

artemis hunting club

Co nas wyróżnia?

Sprawdź co sprawia, że od ponad 20 lat jesteśmy jednym z czołowych biur polowań w Polsce!

Jakość

Naszym piorytetem jest twoje zadowolenie z udanego polowania.

PROFESJONALIZM

Szacunek dla klienta i pieniedzy ktore placi za polowanie. Dostarczamy dokladnie to na co sie umawialiśmy.

ZAUFANIE

Naszym celem jest kompleksowość, zaufanie, oraz bezpieczenstwo osób wyjezdzających na polowanie.