Wiosenne polowania na głuszce i cietrzewie odbywają się podczas tokowisk tych ptaków. W okresie tym stosuje się dwie metody polowania na głuszce: wieczorem na tzw. zapadach oraz o świcie pod pieśń tokowika. Najciekawsze dla myśliwego są jednak łowy z podchodem pod pieśń.
Polowanie rozpoczyna się bardzo wcześnie (ok. 1.30–2.00 rano). Myśliwi podchodzą tokujące głuszce w fazie pieśni zwanej szlifowaniem. W momencie, kiedy ptak głuchnie, myśliwy wykonuje 2–3 kroki. Można podejść głuszca nawet na odległość około 20 kroków, ale najbardziej bezpieczny dystans wynosi ok. 35 metrów. Głuszce tokują najczęściej na drzewach, rzadziej na ziemi. Gdy w lesie zaczyna się przejaśniać, myśliwy powinien być gotowy do strzału.
Na cietrzewie poluje się ze specjalnie przygotowanych budek lub szałasów na miejscach stałych tokowisk. Te polowania można połączyć z wieczornymi polowaniami na słonki podczas ciągów.
Wywóz broni i amunicji za granicę przez obywateli polskich wymaga zgody właściwego organu Policji, czyli komendanta wojewódzkiego Policji. O wydanie zezwolenia ubiega się myśliwy osobiście na podstawie zaproszenia wydanego przez kontrahenta zagranicznego.
Wyrobienie zezwolenia na wywóz broni i amunicji trwa od 7 do 14 dni w zależności od sprawności działania komendy.
W przypadku transportu lotniczego broń powinna być zapakowana w sztywny futerał. Zgodnie z przepisami lotniczymi amunicja nie może być zapakowana w futerale z bronią. Zaleca się pakowanie amunicji do metalowej skrzyneczki.
Nie ma problemów z wwozem broni na Białoruś – przy poprawnie przygotowanych zaświadczeniach i certyfikatach odprawa broni na lotnisku nie twa dłużej niż 15 minut dla jednej osoby.