Dla wszystkich myśliwych, którzy są wielbicielami polowań na kozły – zbliża się najciekawszy okres polowania. To ruja, która, zazwyczaj przebiega od połowy lipca do połowy sierpnia, chociaż co niezwykle ciekawe, także  dodatkowo  w listopadzie-grudniu, u tych kóz, które nie zostały zapłodnione w lecie. Warto, przy okazji nadmienić, że w rui mogą brać udział kozy i kozły już od drugiego roku życia, gdyż osiągają  w tym czasie dojrzałość.

W słoneczne, ciepłe, spokojne i bezdeszczowe dni ruja jest okresem największego ożywienia wśród saren. Wtedy nawet stare kozły, które zwykle rzadko wyłaniają się z ostoi wychodzą z ukrycia.

W przeciwieństwie do jeleni ruja u saren ma charakter monogamiczny. Kozły poszukują saren, wietrząc za nimi z nisko opuszczonym łbem, ale kozy też nie są obojętne – dają znać o swojej obecności wydzielając intensywny charakterystyczny zapach i wydając piskliwy odgłos. Taniec miłości a właściwie czysta biologia zaczynają działać. Gody kozła i kozy trwają tylko do czasu gdy koza jest rujna. Póżniej kozioł interesuje się inną rujną kozą i odbywa następne gody.

Za każdym razem po gonitwie za kozą, najczęściej w kółko o czym świadczą wydeptane na łące ślady, dochodzi do pokrycia, później kozioł kładzie się i wypoczywa i ten akt odbywa się wiele razy przez kolejne 3-4 dni.

Okres ciąży u kóz które zostały zapłodnione w czasie letniej rui trwa prawie 10 miesięcy, natomiast u kóz zapłodnionych w listopadzie i grudniu tylko 4,5 miesiąca. Polowanie w okresie rui na kozły jest łatwiejsze z tego powodu, że można je spotkać właściwie w okresie całego dnia, częściej jednak widzi się żerujące kozy niż kozły, samce bowiem wypoczywają w cieniu drzew zmęczone gonitwą za kozami.

W czasie okresu polowań czyli od maja do września suknia sarny zmienią swą barwę z siwo-brązowej a nawet siwo-żółtej na piękny odcień czerwonobrązowy.

Podczas polowań na kozły stosowane są trzy metody polowania: polowanie na podchód lub zasiadkę, polowanie z podjazdu lub stosowane tylko w okresie rui , polowanie na wab, które polega na naśladowaniu głosu rujnej kozy, którym przyciąga, wabi ona kozła. Używa się do tego liścia włożonego między kciuki lub specjalnego wabika.

Dodano: 21.07.2021 do kategorii: Wiadomości z branży

artemis hunting club

eksploruj, odkrywaj & poluj

Życie myśliwego nie odmierza się liczbą oddechów, które robi każdego dnia, ale liczbą polowań, które powodują, że traci on oddech…

Umów się na polowanie z nami już teraz.

skontaktuj się z nami

artemis hunting club

Co nas wyróżnia?

Sprawdź co sprawia, że od ponad 20 lat jesteśmy jednym z czołowych biur polowań w Polsce!

Jakość

Naszym piorytetem jest twoje zadowolenie z udanego polowania.

PROFESJONALIZM

Szacunek dla klienta i pieniedzy ktore placi za polowanie. Dostarczamy dokladnie to na co sie umawialiśmy.

ZAUFANIE

Naszym celem jest kompleksowość, zaufanie, oraz bezpieczenstwo osób wyjezdzających na polowanie.